Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w dolinie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w dolinie

Roocika 22:10, 21 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Boshe ale dylematy, spać znów nie będę mogła b
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
mrokasia 16:02, 22 maj 2020


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18007
Hej Asiu, przyszłam tu od Hani Gruszki popatrzeć na Twoje zmagania. Ha, znam to - krzewy malutkie a miejsca wokół duuuuużo .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Roocika 16:44, 22 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Witaj Kasiu, tak właśnie małe na razie
Na razie rozmyślam czy sadzić coś w okolicach kaliny japońskiej. Z tyłu jest łyso, ale miejsca zostanie. Chyba jednak posadzę derenia świdwę Midwinterfire Fire... moze będę ciąć. W szkółkach ich na razie nie ma więc myślę
Z przodu posadzę byliny
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 17:10, 22 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Byliśmy dziś w szkółkach, straszne pustki. Rośliny będą dopiero późnym latem. Udało nam się kupić hortensje, brakującą Limelight, oraz 5 szt. Wims Red do posadzenia za ambrowcem oraz irysy syberyjskie. Irysów są 3 odmiany, będą kwitły naprzemiennie
Ciekawa jestem czy ta hortensja wims Red rośnie do 2 czy 3 metrów. W internecie są informacje o 2 m a na metce o 3 m.



____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Gosialuk 19:20, 22 maj 2020


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5263
Irysek cudowny.
Jako zadarniacz polecam jeszcze bodziszek kantabryjski. Daje szczelną okrywę nieprzepuszczającą chwastów i w łagodne zimy nie traci nawet liści, a i ślimaków na nim nie widać. Nie jest bardzo ekspansywny. Daje odrosty, ale blisko głównej kępy, więc ta kępa grubnie. Liści w ogóle nie ścinam, bo wiosną te nowe szybko zasłaniają brzydsze. Mam go wokół róż i jestem zadowolona.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Roocika 19:42, 22 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Witaj Gosiu a wiesz, że mam na "frontowej" taki bodziszek. Muszę go sobie rozmnożyć. Bardzo go lubię, korzeniastego również , chociaż ten ostatni po mroźniejszej zimie miał brzydkie liście i musiałam go golić.
Bodziszki to u nas chyba dobry kierunek, mamy masę łąkowych dzikich na dużej skarpie Dziękuję za podpowiedzi
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Malgosik 16:34, 23 maj 2020


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Ślimaki nie lubią chyba przywrotnika. Może jego tam przerzucić. Jeżówki zjadają w pierwszej kolejności. Na floksy szydlaste też się nie rzucają. Turzyce warto dać. Tylko ile masz tam słońca? Ja ciągle zbieram ślimaki. Co roku to samo. Bez tego nie mam ogrodu.
____________________
Ogród na glinie
Roocika 17:50, 23 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Malgosik napisał(a)
Ślimaki nie lubią chyba przywrotnika. Może jego tam przerzucić. Jeżówki zjadają w pierwszej kolejności. Na floksy szydlaste też się nie rzucają. Turzyce warto dać. Tylko ile masz tam słońca? Ja ciągle zbieram ślimaki. Co roku to samo. Bez tego nie mam ogrodu.

Mówisz, że zjadają jeżówkę w pierwszej kolejności hmmm
Gosiu ja tam mam zaraz rzeczkę i dziki lasek, tam jest wylęgarnia golasów, nawet jak u siebie będę zbierać to przyjadą. Przywrotniki właśnie pójdą tam na dół, ale jak długo pada, to i na nie się rzucają, nie gardzą niczym. Wiosna byliny nie mogą urosnąć, bo im objadają liście zanim wyjdą.
Dół to strona północno zachodnia, tam gdzie graby, słońce jest większość dnia, a pod ambrowcem jest zachód,tam też jest sporo słońca, tak do 15 póki co.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Malgosik 18:54, 23 maj 2020


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Roocika napisał(a)

Mówisz, że zjadają jeżówkę w pierwszej kolejności hmmm
Gosiu ja tam mam zaraz rzeczkę i dziki lasek, tam jest wylęgarnia golasów, nawet jak u siebie będę zbierać to przyjadą. Przywrotniki właśnie pójdą tam na dół, ale jak długo pada, to i na nie się rzucają, nie gardzą niczym. Wiosna byliny nie mogą urosnąć, bo im objadają liście zanim wyjdą.
Dół to strona północno zachodnia, tam gdzie graby, słońce jest większość dnia, a pod ambrowcem jest zachód,tam też jest sporo słońca, tak do 15 póki co.

W takim razie trzeba szukać roślin, których ślimaki nie lubią. Albo jeszcze sucholubnych, by tam nie podlewać zbytnio. Masz kłopot. Berberysów chyba nie zjedzą?
Co roku jest nowe pokolenie ślimaków. Od nowa trzeba je zabijać. Ja to kilogram potrafię nazbierać.
____________________
Ogród na glinie
Roocika 20:00, 23 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Uhh, na samą myśl nich mam dreszcze Pewnego lata zbieraliśmy do słoików tyle ich było...
W sumie to krzewy mają spokój, więc powinnam się chyba na nich skupić. Z tego co rośnie u sąsiadów to liliowce, nie wiedziałam, żeby je jadły. Funkie i bergenie są objedzone, albo nadjedzone, wtedy nie wyglądają zbyt ładnie.
No chyba mam kłopot, będę testować najwyżej. Ale jeżówka mi to mnie zmartwiłaś mialam nadzieję na nią...
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies